Арабський стиль
Арабський інтер'єр - це щось значно більше, ніж просто обстановка або набір строкатих екзотичних предметів. Це світогляд. Він зародився в VII ст., коли з'явився іслам. Ставши однією з найвпливовіших світових релігій і об'єднавши розрізнені арабські племена в сильну націю, іслам зробив величезний вплив на життя і культуру переможених народів (римлян, візантійців, єгиптян), у свою чергу, переймаючи окремі їх риси. Екзотика і загадковість Сходу, уразила розуми європейців і зробила великий вплив на мистецтво Європи. Не буде перебільшенням сказати, що арабський стиль як такий формувався виключно під впливом ісламської релігії. Канон забороняв зображати Бога, людей і тварин, а тому художні шукання східних художників втілилися у складній вишуканій орнаментиці, яка й досі вважається чи не «візитною карткою» арабського стилю. Арабський стиль, напевно, є самим яскравим етнічним стилем, як в архітектурі, так і в інтер'єрі. Формуючись і розвиваючись під жорстким впливом ісламу, арабо-мусульманська культура зберегла свою самобутність і цілісність. На сьогоднішній день арабський стиль знаходить все більше шанувальників у нашій країні і в Європі.

Скульптури в ісламських країнах не використовувалися, проте їх художники створили величезне розмаїття килимів, ювелірних прикрас, зброї, орнаментів, якими вони прикрашали стіни будівель. Самою пізнаваною рисою арабського інтер'єру є тонка в'язь орнаментів (арабесок), в яких строгі геометричні фігури прикрашені рослинними мотивами. Арабески виконують у техніці розпису або мозаїки і наносять на оштукатурені стіни, склепінчаті стелі. Для стін характерна обробка панелями з дерева, драпірування дорогими тканинами (оксамитом, парчею, шовком, муаром, органзою), прикраса килимами. Підлога зазвичай викладена плиткою і застелена різнокольоровими килимами з овечої вовни - келимамі. Вільний рух повітря забезпечують ґратчасті двері, обрамлені дверними прорізами у формі стрілчастих арок або підков з розписом, різьбленими наличниками, мармурової мозаїкою. При цьому можуть бути встановлені різьблені дерев'яні арки, або прикрашені мармурової мозаїкою. Арки, які широко використовувалися в ісламській архітектурі покриті фантастичними візерунками з золота, червоної кіноварі і лазурі, капітелі білих колон, покриті позолотою мерехтливої - такі прикраси інтер'єру створюють ідеальну середньовічну атмосферу. Про любов до багатств і розкоші мусульманських правителів досі ходять легенди. Ця любов змушувала арабських майстрів розвивати свою фантазію практично до нескінченності. Палаци халіфа і вельмож потопають в казковій розкоші, тінистих садах з оригінальними фонтанами, екзотичними птахами і тваринами. Тут жива природа «входить» в архітектуру, використовуючи й поєднуючи в собі архітектуру, воду, зелень і тваринний світ. Заборона на зображення тварин у вигляді скульптур не привів мусульманських архітекторів у глухий кут, а навпаки, розкрив всі грані краси живої природи.

Що стосується меблів, то, як і в багатьох східних культурах, вона грала незначну роль. Шафи арабам замінювали стінні ніші з дверцятами з дерев'яних паличок, етажерки і скрині з позолотою, різьбленням або мозаїкою. Ліжка були покриті пишними тканинами, подушками і килимами, відгороджувалися вони ширмами. На подушках і килимах вважали за краще сидіти перед низькими столиками. Столики ці мали правильну багатокутну форму і були прикрашені різьбленням і мозаїкою. Ця мозаїка також є відмінною рисою арабського стилю. Вона вручну створюється з тонких дерев'яних паличок, з яких складаються правильні геометричні фігури - трикутники, ромби, зірки, і зміцнюється на основі з тонких пластин. Вся композиція прикрашається перламутром найрізноманітніших відтінків і в завершенні покривається лаком або полірується. Всі меблі виготовляється з твердих порід дерева та декорується витонченою різьбою, різьбленими накладками з ліванського кедра або конструкціями з кістки і перламутру. Традиційно меблі прикрашають латунними вставками з карбуванням, ручним розписом, позолотою, перебірчастою емаллю, мозаїкою з дрібної плитки або смальтою на стільницях. У східному інтер'єрі широко використовуються тканинні драпірування на вікнах, на стінах, над ліжками у вигляді балдахінів та пологах. Шовкова парча, зіткана золотом і сріблом, яку досі виробляють за середньовічними зразками, користується особливою популярністю. Вона не виглядає занадто яскравою завдяки дрібному візерунку і м'якому мерехтінню металевої нитки.

Дизайн інтер'єру в арабському стилі неможливий без широкого низького дивана, оббивка якого виконана зі шкіри верблюда, атласу або шовку. Особливою популярністю користується шовкова парча, вироблена за середньовічними рецептами, заткані сріблом і золотом. Нею застеляють крісла та дивани. І звичайно, арабський стиль в інтер'єрі не обійдеться без традиційного арабського кальяну, курильниці пахощів, інкрустованих шахових дощок і дощок для нард, глиняний, скляний, мідний і дерев'яний посуд. За традицією глиняні вироби ліплять вручну, сушать на сонці і полірують каменем, потім деякі обтягують шкірою, інкрустують латунню і кісткою. Дрібний посуд розміщують у буфетах, нішах, відкритих полицях, а великі вази, глечики, чани ставлять на підлогу. Карбовані металеві та різьблені дерев'яний посуд розвішують по стінах.

У традиційних арабських оселях особливе місце займають світильники, вражаючи різноманітністю форм і декору. Це ковані мідні, латунні чи залізні світильники, зі шкіряними, тонованими хною, або латунними, покриті коричневим лаком, абажурами. Форми світильників унікальні: форма зірки, ліхтаря з різнокольоровими скельцями бічних граней. Світильники покриті позолотою. Люстри зазвичай підвішують до стелі на ланцюгах. Барвиста скляна мозаїка і складні ажурні візерунки наповнюють простір незвичайними світловими ефектами і створюють казкову атмосферу "Тисячі і однієї ночі".


Создан 09 окт 2010  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником